Kasulik teada


EHETE PROOV JA SULAMI VÄRVUS

Puhas kuld ja hõbe ei sobi ehete valmistamiseks, sest kriimustuvad ja deformeeruvad pehmuse tõttu kergesti. Seetõttu valmistatakse ehted väärismetalle sisaldavatest, mehaaniliselt vastupidavatest sulamitest. Proov ehtel näitab mitu osa on selles sulamis tuhande osa kohta väärismetalli. Kullaproov 585 näitab, et sulamis on vähemalt 585/1000 ehk 58,5 % kulda ning ülejäänud osa moodustavad muud metallid (vask, hõbe, tsink jt.). Ühe ja sama kullaprooviga ehete hulgast leiab nii punase, kollase kui ka valge tooniga esemeid. Selle põhjuseks on erinev eelpool mainitud lisandite vahekord. Punase tooniga kullasulam sisaldab suhteliselt rohkem vaske ning kollase tooniga rohkem hõbedat. Valge kuld sisaldab lisaks eeltoodule spetsiaalseid lisandeid, mis annavad kullale valge värvuse.
Enamus kaupluses müüdavaid kuldehteid on prooviga 585, kuid pakutakse ka ehteid prooviga 750. Hõbeehteid valmistatakse prooviga 925 ja 830. Lisandina kasutatakse sulamis vaske.

EHETE KANDMINE JA HOIDMINE

Ehete välispinnad on suhteliselt vastuvõtlikud igasugustele kriimustustele, löökidele jm. mehaanilistele vigastustele. Selleks, et neid vältida, tuleks ehted magama minnes või sporti tehes ära võtta. Samuti tuleks ehetest loobuda majapidamistöid tehes (nõude pesemisel, aiatöödel, majapidamiskeemiat kasutades jne.), sest kloorine vesi, majapidamiskemikaalid ja happed mõjuvad ehetele hävitavalt. Vältida tuleks ka ehete kokkupuutumist lõhnaainetega ning kosmeetikumidega (lõhnaõlid, juukselakid, kreemid jne.).
Ehete ostmisel tuleks mõelda sellele, kuna ja kus ehet kantakse. Ehted, mis on tehtud eriliselt mahuliseks või on seest tühjad, nõuavad ka väga õrna kohtlemist. Sellised ehted ei ole mõeldud kandmiseks igapäevaselt.
Selleks, et ehted säilitaksid pideval kandmisel oma esialgse välimuse, tuleb nende eest hoolitseda. Kuna enamik ehteid on keerulise ehitusega, siis koguneb nende detailide vahele ja kivide ümbrusesse kiiresti mustus, mis muudab ehte tuhmiks. Esmaabiks on parimad abimehed väike pehme harjake, soe vesi ja seep. Kauplustes on müügil ka spetsiaalsed lapid või vedelikud ehete puhastamiseks. Puhastatud väärisasi tuleb korralikult ära kuivatada. Aegajalt võiks lasta ehteid puhastada kullassepal.
Hoolduse kõrval tuleb tähelepanu pöörata ka ehete hoidmisele. Juveelitooteid ei tohi hoida ühes kapis ravimite või toiduainetega. Ehteid peaks hoidma spetsiaalses ehtekarbis, iga ehe eraldi.
Õige hoolduse, hoidmise ja kandmise korral püsivad ehted kaua ilusad ja rõõmustavad Teid aastaid.

Meeldivaid elamusi ehete kandmisel!

Kõik ketid -15% (alates 20 €)